Dolina Chochołowska – dlaczego powinieneś ją odwiedzić

Większość z nas lubi wycieczki. Niezależnie od sposobu przemieszczania się – pieszo czy na przykład rowerem, cieszy nas możliwość spędzenia czasu na łonie natury, podziwiając piękno przyrody. Jeszcze lepiej, gdy towarzyszą nam w tym członkowie rodziny lub przyjaciele. Istnieją takie miejsca, które warto odwiedzić chociaż raz w życiu, by móc napawać się ich niepowtarzalnym pięknem. Istnieją też zakątki, które zachwycają niezależnie od pory roku, w jakiej byśmy się tam wybrali. Okazuje się, że wcale nie trzeba szukać daleko – jednym z takich miejsc jest Dolina Chochołowska. Jeżeli jeszcze nigdy tam nie byłeś, chcielibyśmy opowiedzieć Ci, dlaczego warto to zmienić.

Dolina Chochołowska to najdłuższa i największa dolina w Tatrach polskich. Znajduje się ona na zachodnim skraju Tatr Zachodnich polskich. Jest lewą odnogą doliny Czarnego Dunajca. Długość Doliny Chochołowskiej wynosi około 10 km, a jej całkowity obszar szacuje się na ponad 35 km2. Pod względem administracyjnym, Dolina znajduje się na terenie wsi Witów w powiecie tatrzańskim. Nazwa doliny pochodzi od znajdującej się niedaleko wsi Chochołów.

Dolinę Chochołowską warto odwiedzić z wielu powodów. Jednym z najważniejszych jest bogactwo porastającej tam flory. 75% doliny pokryte jest lasem świerkowym. Spotkamy tam też buki, jodły i sosny. Występują tam aż trzy gatunki borówek, a ciemnozielone kępy kosodrzewiny zdobią fioletowe wrzosy, bliźniaczka psia trawka oraz sit skucina. Istna gratka dla miłośników przyrody. Wiosną rzesze turystów wybierają się do Doliny podziwiać kwitnące krokusy. Jeżeli chociaż raz miałeś okazję oglądać hale pokryte całymi masami fioletowych, wiosennych kwiatów, nie zdziwi Cię na pewno fakt, że wiele osób uczyniło z tego swój coroczny rytuał. Jesienią z kolei mamy okazję podziwiać zimowit jesienny oraz pewne gatunki goryczek. Dla znawców botaniki interesujący okaże się również fakt, że można tu spotkać rośliny takie jak turzyca skąpokwiatowa, szczwoligorz tatarski, ostrożeń głowacz, storzan bezlistny czy też zarzyczkę górską.

Dolina Chochołowska zachwyca również różnorodnością fauny. Już na samym początku zauważymy przepiękny szczebiot rozmaitych gatunków ptaków. Z dala od zgiełku miasta, będziemy w stanie chłonąć kojące odgłosy natury, przemieszane ze szmerem krystalicznie czystej rzeki. Atrakcję będą też stanowić liczne malownicze polany oraz hale z wybudowanymi szałasami. Większość z hal jest nadal aktywnie wypasana. Widok prawdziwych górali z owcami to doprawdy niezapomniane przeżycie. Trzeba również pamiętać, że Dolina Chochołowska stanowi ostoję dzikich zwierząt. Jeżeli mamy nieco szczęścia i pojawimy się tam w odpowiednim momencie, możemy załapać się na rykowisko jeleni, zobaczyć niedźwiedzia czy też świstaka tatrzańskiego.

 

Ponieważ Dolina Chochołowska jest miejscem ważnym z punktu widzenia turystyki, zadbano tam o liczne udogodnienia dla odwiedzających ją osób. Z Zakopanego do samej Siwej Polany można dojechać rozmaitymi busami. Dla osób preferujących podróżowanie własnym środkiem transportu, przewidziano wydzielony parking. Po strefie zamkniętej dla pojazdów mechanicznych można poruszać się pieszo, kolejką turystyczną (kursującą co pół godziny i docierającą aż do Polany Huciska), bryczką góralską (docierającą aż do Polany Chochołowskiej) lub rowerem (korzystając z usług specjalnie przygotowanej wypożyczalni). Czekają tam na nas liczne szlaki turystyczne. Są one wyznaczone i wyraźnie oznakowane pod kątem trudności. Możemy również znaleźć informację odnośnie szacowanego czasu wędrówki. Dzięki temu każdy turysta może podjąć decyzję, dokąd i którą drogą chce się wybrać.