Polana Chochołowska

Położona w zachodnich Tatrach, w województwie małopolskim, na wysokości 1090 – 1150 metrów n.p.m. Polana Chochołowska, to jedna z największych polan w całych polskich Tatrach.

Nazwa pochodzi od wsi Chochołów, która niegdyś słynęła z wypasania owiec i bydła. Trawa była koszona i z czasem postawiono tu wiele szop, szałasów i stodół z sianem, które były wykorzystywane tak samo gospodarczo, jak i jako baza noclegowa, a wiele z tych budynków zachowało się aż do dnia dzisiejszego.

Polana Chochołowska – gdzie leży

Polana Chochołowska to aktualnie obszerna rozległa hala, na której wciąż kulturowo pasione są owce, bogata w sporą ilość starych szałasów i otoczona pięknymi potężnymi szczytami gór oraz lasami. Na jej terenie działa bufet góralski, a w górnej jej części schronisko PTTK, które jest głównym miejscem noclegowym dla turystów. W ściany budynku wkomponowane zostały tablice upamiętniające takie ważne wydarzenia jak pielgrzymka Papieża Jana Pawła II czy jego spotkanie z Lechem Wałęsą, próbę pobicia rekordu wysokości w locie balonem, a także słynną akcję ratunkową TOPR.

Narty, krokusy i lasy

Zimą to idealne miejsce do szusowania na nartach ponieważ czynny jest tu wówczas składany wyciąg narciarski. Szusować można nie tylko na samej polanie ale również na wyznaczonych nartostradach od szczytów gór ponad nią. Charakterystyczne są tu kwitnące wczesną wiosną krokusy, które razem z budzącą się do życia trawą, tworzą pięknie pachnący i bardzo estetycznie i efektownie wyglądający fioletowo zielony płaszcz większości obszaru polany. Będąc w tych okolicach warto również zobaczyć usytuowaną pod lasem starą drewnianą kapliczkę wybudowaną w stylu typowo góralskim, z niemalowanego drewna i pokrytej czarnymi gontami.

Skrzyżowanie szlaków turystycznych

Polana Chochołowska mierząca 700 m długości i 350 m szerokości to skrzyżowanie licznych szlaków turystycznych. Czerwony szlak prowadzący na Trzydniowański Wierch, krótki czarny kierujący nas właśnie do drewnianej kaplicy, której nadano imię św. Jana Chrzciciela. Idąc szlakiem zielonym dotrzemy do bacówki Andrzeja Zięby Gila, a żółty szlak poprowadzi nas przez Przełęcz Bobrowiecką – na Rakoń i dalej.