Najpiękniejsze szlaki turystyczne w Polsce – krajobrazy klifów morskich

Polska może się pochwalić jednymi z najpiękniejszych plaż w Europie. Niewiele miejsc znajdzie się z tak szeroką piaszczystą, z cudownie czystym piaskiem plaż. Ale wybrzeże Bałtyku obfituje również w liczne klify. Występują one w różnych częściach wybrzeża, jednak teraz chcieliśmy zaproponować wycieczkę z Pucka ro Rekowa, wzdłuż malowniczych klifów Kępy Puckiej.

Wycieczkę zaczynamy z Pucka z portu, który jest połączeniem portu, z przystania rybacka i mariną jachtową. Z portu kierujemy się na wschód, niebieskim szlakiem, przez park nadmorski. Skrajem Nadmorskiego Parku Krajobrazowego zmierzamy na południowy wschód wzdłuż brzegu Zatoki Puckiej.

Zatoka Pucka, zwana „Małym Morzem”, oddzielona od otwartego morza Mierzeją Helska, jest bardzo płytka. Jej średnia głębokość nie przekracza 5 metrów, również jej wody są cieplejsze i spokojniejsze niż wody otwartego Bałtyku. Z tego powodu jest to mekka dla windsurferów i innych amatorów sportów wodnych.

Nadmorski Park Krajobrazowy założony w 1978 roku, obejmuje część Zatoki Puckiej, wraz z całą Mierzeją Helską i pasem wybrzeża od Białogóry do Mechelinek. Od wybrzeża park sięga od kilkudziesięciu metrów do kilku kilometrów w głąb lądu.

Maszerując wzdłuż klifu Kępy Puckiej, dochodzimy do Rzucewa. Jest to stara wieś kaszubska z neogotyckim pałacem rodu von Below z 1840 roku. W pałacu obecnie mieści się hotel Zamek Jan II Sobieski.

W Rzucewie szlak nasz odchodzi nieco do wybrzeża i prowadzi nas Aleją Sobieskiego, która jest kilkusetletnią aleją lipową, o częściowo zachowanym czterorzędowym układzie drzew. Łączy ona Rzucewo z kolejna miejscowością – Osłonino, w którym z kolei odkryto ślady średniowiecznej osady garncarzy z piecami wypałowymi.

Z Osłonina, które leży na wzniesieniu, schodzimy ku południowi do rezerwatu Beka, po drodze przekraczając rzekę Gizdepkę. Rezerwat Beka założony w 1988 roku zawiera powierzchnię 1,93 km2. Obejmuje on tereny łąk u ujścia Redy do Zatoki Puckiej. Tereny te są zalewane morska wodą, stąd są one również ostoją roślinności słonolubnej i ptactwa wodnego. W północnej części rezerwatu jest przeprowadzona ścieżka dydaktyczna z siedmioma stanowiskami obserwacyjnymi.

Po przejściu ścieżki dydaktycznej, wracamy na niebieski szlak, który kieruje nas w górę do Mrzezina. Na górze rozciągają się niezwykłe widoki na zatokę i pradolinę Redy. Gdy docieramy do Mrzezina, oczom naszym ukazuje się wieś sięgająca historią roku 1188. Z zachowanych elementów historycznych zostały tu szkoła, wybudowana w XIX wieku, oraz linia kolejowa czynna od roku 1898.

Mrzezino prowadzi nas drogą asfaltową na zachód, obok cmentarza i stacji kolejowej, dalej niebieskim szlakiem, wzdłuż torów kolejowych, po przekroczeniu, których ponownie wspinamy się, tym razem do miejscowości Płochowo. Wychodząc na skraj lasu, oczom naszym ukazuje się niewielka grota. Jest to ciekawostka geologiczna, nie tylko grota, ale i okoliczne Skałki Połchowskie, to skałki zlepieńcowo – piaskowe powstałe podczas ostatniego zlodowacenia. Mają one do 7 metrów wysokości.  Środkiem przechodzi korytarz o wysokości 4 metrów i długości 5,5 metra nazywany właśnie Grotą Płochowską.

Z groty koło Płochowa, niebieski szlak prowadzi nas przez las porastający porozcinane niewielkimi dolinkami zbocze pradoliny Redy. Docieramy do drogi asfaltowej, która prowadzi nas do stacji kolejowej w Rekowie, gdzie kończymy wycieczkę.

Całość trasy jest niezbyt uciążliwa i może stanowić dłuższy wakacyjny spacer rodzinny. Całkowita ilość kilometrów do pokonania na tej trasie to 19 km.