Najpiękniejsze szlaki turystyczne w Polsce – krajobrazy klifów morskich

Klify nad brzegami mórz i oceanów od wieków przyciągają ludzi swoją majestatycznością. Są nie tylko piękne same w sobie, ale stanowią też dobre punkty obserwacyjne. Znaleźć je można na całym świecie, ale w Polsce również ich nie brakuje. Bałtyk nie składa się tylko z samych plaż, ale można tam znaleźć wiele ciekawych zakątków. Polskie klify nie są może tak potężne i wysokie jak klify w Norwegii czy Irlandii, ale jest co podziwiać. Które z nich należą do najpiękniejszych w naszym kraju?

Gosań na wyspie Wolin

Około 2 kilometry od Międzyzdrojów znajduje się najwyższy klif polskiego wybrzeża zwany górą Gosań. Część wybrzeża wyspy Wolin, która znajduje się pomiędzy Międzywodziem, a Międzyzdrojami uważana jest za niezwykle piękne miejsce. Większość klifów wolińskich osiąga wysokość około 80 metrów, a najwyższy – Gosań – ma aż 93 metry. To przykład wybrzeża, które zostało stworzone w polodowcowych morenach. Z najwyższego szczytu roztacza się niezapomniany widok. Widać błękitne wody Zatoki Pomorskiej, stromy klif i Międzyzdroje. Pionowe ściany góry opadają na wąską plażę z wielkimi głazami, które dodają jej dzikości. Na szczyt można się dostać tylko przez wyznaczone szlaki, gdyż mieści się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Klif zabezpieczony jest barierką. Na górze znajduje się również wieża obserwacyjna oraz dwa bunkry, które należały do armii niemieckiej z czasów II wojny światowej.

Poddąbie – wydmy klifowe

Pomiędzy miejscowościami Ustka i Rowy podziwiać można dziki fragment wybrzeża na którym znajdują się klify wydmowe. Wały piasku osiągają wysokość 20 metrów, a w okresie zimowym podcinane są przez fale. Tworzą wówczas bardzo niezwykły nadmorski krajobraz. Poddąbski klif jest szczególny jeszcze z jednego względu. W 1914 roku sztorm spowodował, że powstała w tym miejscu płycizna na kilkadziesiąt metrów dzięki czemu znajduje się tam dzisiaj dość szeroka plaża. Poddębie odwiedzane jest chętnie przez turystów ceniących sobie ciszę i spokój na łonie przyrody.

Klif w Jastrzębiej Górze

Klif jastrzębski osiąga wysokość 33 metrów i jest jednym z najbardziej znanych punktów widokowych na polskim morzu. Podziwiać można z niego plażę o szerokości 200 metrów i wody Bałtyku, a wieczorami przyciągają w to miejsce piękne zachody słońca. Klif w Jastrzębiej Górze znany jest też wśród miłośników przyrody z wielu gatunków roślin i ptaków. W latach 60-tych XX wieku znajdowała się w tym miejscu wieża wyciągowa z windą, która przewoziła turystów ze skarpy na plażę. Niestety wody morskie sprawiły, że wieża musiała zostać wyłączona z użytkowania, a w 1982 roku ostatecznie runęła. Dzisiaj turyści, którzy chcą dostać się na szczyt klifu muszą pokonać około 300 schodów, ale przepiękne widoki wszystko wynagradzają.

Klif Orłowski

Klif znajdujący się w dzielnicy Gdyni o nazwie Orłowo należy do najpiękniejszych miejsc na polskim wybrzeżu. Stromy brzeg jest dzisiaj wizytówką miasta. Klif, który ma około 60 metrów wysokości można zobaczyć dzisiaj na pocztówkach, a nawet pojawiał się w filmach. Turyści spacerują na dole przy samym klifie oraz na górze. Znajdują się tam dwie trasy, którymi można dotrzeć do centrum miasta. Pierwszy szlak prowadzi przez gdyńskie plaże i podziwiać można z niego sam klif. Druga trasa prowadzi przez lasy na klifie. Szczególne wrażenie robi malowniczy widok z góry. Widać Zatokę Pucką oraz port w Gdyni, a w czasie ładnej pogody można zauważyć nawet Półwysep Helski.