Schronisko górskie

Polana Chochołowska – atrakcje

Polana Chochołowska jest jedną z najpiękniejszych polan w polskiej części tatr. O każdej porze roku przyciąga tysiące turystów kusząc cudownymi widokami kwitnąc krokusów wiosną lub połaciami śniegu przykrywającymi całą polanę zimą.

Polana Chochołowska jest jedną z najpopularniejszych destynacji wędrówek po szlakach ze względu na bardzo malowniczą trasę, która wiedzie od Chochołowa przez Dolinę Chochołowską. Trasę Doliny Chochołowskiej mierzącej 10 kilometrów pokonuje się w około 2 godziny. Jest do doskonała trasa dla rodzin z dziećmi oraz wycieczek rowerowych. Trasa jest mało wymagająca i relatywnie płaska. Połowę trasy Doliny Chochołowskiej można również pokonać bryczką, co same w sobie jest atrakcją.

Historyczne posiadłości górskie

Na końcu trasy na wędrowców czekają zabytkowe zabudowania pasterzy, do których środka można zajrzeć i sprawdzić jak w przeszłości wyglądały schronienia górali. Do dzisiaj pasterze udają się ze swym stadem owiec na wypas właśnie w okolice Polany Chochołowskiej. W odległości 5 minut od polany znajduje się Kaplica Jana Chrzciciela, która stanowi wzór architektury Podhalańskiej. Podczas swoich wędrówek Papież Jan Paweł II zawsze zatrzymywał się w tej kaplicy by poświęcić czas na modlitwę.

Gościnne schroniska górskie

Na spragnionych i głodnych turystów czeka Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Jest to największe schronisko turystyczne w polskiej części gór znajdujące się na wysokości 1146 m n.p.m. To otwarte w 1953 roku schronisko ma w swojej ofercie aż 121 miejsc noclegowych. W schronisku jest możliwość zjedzenia słynnej szarlotki lub innego dania z bogatej oferty schroniska. Schronisko jest również pięknie umiejscowione oraz zlokalizowane. Z Polany można podziwiać malownicze szczyty pobliskich pasm górskich.

Baza wypadowa na szlaki górskie

Polana Chochołowska jest również bazą wypadową dla turystów chcących wyruszyć na bardziej wymagające szlaki. Trasy z Polany Chochołowskiej prowadzą między innymi na Trzydniowiański Wierch (szlak czerwony), Grzesia (szlak żółty), czy Szlak Papieski (biało-żółty szlak).

Polana Chochołowska nie bez powodu jest głównym celem wędrówek w Tatrach. Jej ogromne walory turystyczne, widokowe i przyrodnicze na pewno sprawią, że jej popularność nigdy nie osłabnie.

Dodaj komentarz