Schroniska górskie na Polanie Chochołowskiej

Codziennie odwiedzane przez tysiące turystów, będące zwieńczeniem spacerów Doliną Chochołowską i stanowiące bazę wypadową dla dłuższych wypraw – Schronisko Górskie PTTK na Polanie Chochołowskiej jest jednym z najpopularniejszych punktów na mapie polskich Tatr.
Oferuje ponad 120 miejsc noclegowych, bufet z jadalnią czynny od rana do wieczora, a także kuchnię turystyczną, w której samodzielnie można przygotować posiłek i skorzystać z wrzątku. Ponadto, do dyspozycji gości pozostają toalety i prysznice, a to nie wszystko, co znajduje się w ofercie obiektu. Schronisko posiada bowiem salę przeznaczoną na konferencje oraz imprezy okolicznościowe i zapewnia multum atrakcji zarówno w sezonie wakacyjnym jak i zimową porą. Organizuje między innymi letnie wycieczki z przewodnikiem, kursy wspinaczkowe, zimą kuligi, zaś w czasie roku szkolnego zielone szkoły.

Od czego wszystko się zaczęło?

Wszystko zaczęło się w trzeciej dekadzie XX wieku, kiedy uznano, że to właśnie południowy kraniec Polany Chochołowskiej jest idealnym miejscem do budowy schroniska. W ciągu trzech lat od podjęcia decyzji o budowie w niewykończonym jeszcze obiekcie nocowali pierwsi turyści, z kolei rok później – w 1932 roku – nastąpiło oficjalne otwarcie.

Piękny krajobraz dla całej rodziny

Piękne położenie bezsprzecznie jest wielkim atutem obiektu. Docierają tutaj rodziny z dziećmi, dla których spacer największą doliną po naszej stronie Tatr jest wielkim przeżyciem, a także osoby, w przypadku których przejście Doliny Chochołowskiej stanowi dopiero wstęp do fascynującej przygody.

Trasa wycieczkowa

Punktem wyjściowym jest Siwa Polana, a im dalej, tym można liczyć na coraz mocniej zapierające dech widoki. Początkowo – do Polany Huciska – trasę umilić może podróż kolejką turystyczną „Rakoń” albo rower, dzięki któremu zaoszczędzić można czas i szybciej przedostać się w pobliże innych szlaków. W górnym południowym piętrze doliny wyodrębnia się Dolinę Starorobociańską, Dolinę Jarząbczą i Dolinę Wyżnią Chochołowską, a wokół majestatycznie wznoszą się łagodne szczyty Tatr Zachodnich. Górną granicę doliny określa natomiast grań główna od Ornaku, przez Kominiarski Wierch, Starorobociański Wierch aż do Wołowca, a ten magiczny krajobraz tworzą również Trzydniowiański Wierch, Kończysty Wierch, Jarząbczy Wierch, Rakoń czy Grześ, będący jednym z najczęściej odwiedzanych w tych rejonach wierzchołków gdyż do zdobycia go wystarczy półtorej godziny marszu od schroniska.

Aktywny wypoczynek

Zielony szlak prowadzący dnem doliny aż do Schroniska na Polanie Chochołowskiej pokonują każdego dnia tysiące osób, a przejście tej trasy otwiera przed turystami dodatkowe możliwości aktywnego wypoczynku, dostarczając przy tym niezapomnianych wrażeń.
Serdecznie zapraszamy do naszego schroniska, by móc przekonać się o urokach tego miejsca i perspektywach, jakie się stąd roztaczają