Jakie podstawowe narzędzia trzeba przywieźć na wycieczkę?

Marzysz o uprawianiu górskich trekkingów, bliskości z naturą i sprawdzeniu własnych możliwości, ale nie masz pojęcia jak się za to zabrać? Przeczytaj nasz poradnik w pigułce, gdzie znajdziesz praktyczne rady i wskazówki dotyczące tego, jak najlepiej przygotować się na wycieczkę w górach i co zabrać ze sobą na górską wyprawę.

Odpowiednie przygotowanie do warunków pogodowych

Pamiętaj, że pogoda w górach bywa nieprzewidywalna, niezależnie od pory roku. Na górskich szczytach często zalega śnieg, podczas wędrówki mogą występować porywiste wiatry i gwałtowne deszcze. Dostosuj swój ubiór do zmiennych warunków atmosferycznych. Najlepiej ubrać się na cebulkę. W chłodniejsze dni przyda się bielizna termoaktywna, ciepła bluza, polar lub sweter oraz wodoodporna kurtka sportowa (softshell) z dobrymi parametrami ochrony przed wodą i wiatrem. Bardzo ważne są buty przystosowane do pieszych wędrówek, czyli buty trekkingowe, najlepiej wyższe, zabezpieczające kostkę przed ewentualnym skręceniem podczas chodzenia po nierównym podłożu. W przypadku występującego śniegu warto zaopatrzyć się w raki lub kijki, które ochronią nas przed poślizgnięciem i upadkiem. Bardzo ważne są akcesoria, o których łatwo zapomnieć podczas wyruszenia na wycieczkę. Zabierz ze sobą czapkę, rękawiczki i grube skarpety, ponieważ podczas niskich temperatur to głowa, dłonie i stopy są najbardziej narażone na wychłodzenie. Przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym, niezbędne podczas ciepłych i słonecznych miesięcy. Wtedy warto zaopatrzyć się w czapkę z daszkiem, by uniknąć udaru słonecznego. Warto pamiętać także o odpowiednim plecaku turystycznym, do którego schowamy dodatkową odzież, przekąski, dokumenty i inne potrzebne drobiazgi.

Co spakować do plecaka na górską wędrówkę?

Wybierając się na pieszą górską wycieczkę warto pomyśleć o tym, co zabierzemy ze sobą na wielogodzinny marsz. Ważne, by nie zabierać wielu kilogramów niepotrzebnych rzeczy, tylko to, co najbardziej niezbędne, ponieważ im cięższy plecak tym trudniejsza wędrówka. Warto zaopatrzyć się w pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak, który ochroni jego zawartość przed zalaniem. Portfel z gotówką, dokumenty i telefon to podstawy, o których nie trzeba przypominać. Jednak pamiętaj także o odpowiednim prowiancie. Zabierz ze sobą wodę, by zapobiec odwodnieniu podczas długiego i wyczerpującego marszu oraz wysokoenergetyczne przekąski. W górach świetnie sprawdzają się batony proteinowe, banany, wyciskane musy owocowe i warzywne, czekolada oraz kabanosy. Wszystkie z wymienionych przekąsek dostarczają niezbędnej podczas wysiłku energii, nie wymagają zatrzymywania się w trakcie trasy oraz przechowywania w bardzo niskich temperaturach. W zimne dni dobrze sprawdza się także termos z ciepłą herbatą. Pamiętaj także o zapakowaniu kilku rzeczy do wykonania opatrunku w przypadku ewentualnego skaleczenia lub skręcenia. W takiej turystycznej apteczce powinny znaleźć się między innymi: plastry, woda utleniona, bandaż elastyczny, opatrunki, gaziki, chusta, nożyczki, chusteczki.