Schronisko górskie

5 Porad na wędrówki górskie jesienią

Góry są piękne nie tylko latem i zimą – jesienne wędrówki również mogą dostarczyć wiele przyjemności. O tej porze roku, na szlaku nie spotkamy tłumów, co jest niewątpliwą zaletą trekkingu w tym okresie. Wielobarwne lasy i specyficzny krajobraz sprawiają, że takie wędrówki mają swój niepowtarzalny urok. Jednak jesienne wyprawy w góry, poza standardowym przygotowaniem wymagają przestrzegania pewnych zasad.

  1. Zabierz ze sobą odpowiednią odzież

Jesień jest porą roku charakteryzująca się dynamicznymi zmianami pogody. Nawet jeśli dzień jest stosunkowo ciepły, wieczory potrafią zaskoczyć nagłym ochłodzeniem. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą dodatkową bluzę. Stara, sprawdzona zasada głosi, że w góry należy ubrać się „na cebulkę” i jest to bardzo rozsądne podejście. Na dalsze wędrówki, szczególnie w wyższe partie gór obowiązkowo zabierz ze sobą ciepłą kurtkę, czapkę i rękawiczki, gdyż już wczesną jesienią możliwe jest tam nagłe ochłodzenie, a nawet opady śniegu.

  1. Zabezpiecz się przed deszczem

Oprócz nagłych ochłodzeń, jesienią często zdarzają się opady deszczu. Warto więc pamiętać o wodoodpornych ubraniach i butach. Przemoczona odzież w połączeniu z niską temperaturą i przeszywającym wiatrem może doprowadzić do wyziębienia organizmu i poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dobrze jest również mieć ze sobą nieprzemakalny pokrowiec na plecak i odpowiednio zabezpieczyć telefon.

  1. Pamiętaj,  że dni są krótsze

Jesienią szybciej zapada zmrok, ten fakt należy wziąć pod uwagę przy planowaniu wędrówki. Na górskich ścieżkach zgubić się można nawet w dzień, nocą znalezienie prawidłowej drogi jest o wiele trudniejsze. Ustalając trasę trzeba wziąć pod uwagę możliwości kondycyjne – zarówno swoje, jak i towarzyszy – i dostosować plan wycieczki tak, aby jeszcze przed zmrokiem znaleźć się na końcu szlaku. Warto dać sobie zapas czasu, gdyż góry bywają nieprzewidywalne i wędrówka może się wydłużyć np. z powodu kontuzji lub zgubienia drogi. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w odpowiednią latarkę – ta w telefonie może nie wystarczyć.

  1. Uwzględnij dodatkową trudność trasy

Częste deszcze, mgły oraz poranne i wieczorne przymrozki mogą znacznie utrudnić trekking. Jesienią szlaki bywają śliskie, błotniste, z obluzowanymi kamieniami. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność, bo w takich warunkach nietrudno o wypadek. Warto także dobrać odpowiednie obuwie, które będzie dostosowane do jesiennych warunków.

  1. Unikaj alkoholu

Ta porada jest aktualna o każdej porze roku, jednak szczególnie jesienią turyści często sięgają po rozgrzewające trunki. Alkohol daje jedynie subiektywne wrażenie ciepła, nie podnosi on temperatury. Jego działanie może być bardzo szkodliwe, gdyż człowiek, któremu jest gorąco rozbiera się, co może prowadzić do wychłodzenia organizmu. Brak trzeźwej oceny sytuacji i brawura, również nie są sprzymierzeńcami bezpiecznych wędrówek. Do kwestii spożywania alkoholu w górach należy więc podchodzić ostrożnie.

Jak widać – poza problemami związanymi z charakterystyczną, jesienną pogodą – o tej porze roku nie występują zwykle znaczące zagrożenia na szlaku. Zawsze jednak należy podchodzić do gór z respektem, w zamian otrzymamy niesamowite widoki i satysfakcję ze zdobywania kolejnych szczytów.

Dodaj komentarz