Ścieżka orlika: Spektakularna wycieczka w polskich Tatrach

Droga Orła to spektakularna wędrówka. Twardy. I bardzo satysfakcjonujący. Droga orła – bo o tym mówię – to chyba jedna z najsłynniejszych wędrówek w polskich Tatrach. Ten pasmo górskie jest bardzo małe, ale szczególne nie tylko dla Polaków, ale także dla ich południowych sąsiadów – Słowaków, gdyż leży przy wspólnej granicy. Duża część parków narodowych – zarówno polskich, jak i słowackich – została uznana za Rezerwat Biosfery UNESCO.

Co jest w tej wędrówce tak wyjątkowe? To wyzwanie, piękno i po prostu epicko!

 

A post shared by Kelvin Yin (@kelvyinzinho) on

Wyzwanie

Jest to dość trudna droga: prowadzi przez wszystkie główne szczyty i podąża głównie po odsłoniętych grzbietach. To również długa podróż i moim zdaniem, jeśli chcesz ją przechadzać, powinieneś ją podzielić na dwie, jedną jednodniową wycieczkę. Jednak wielu ludzi chodzi po niej w ciągu jednego dnia i po jej ukończeniu twierdzą, że była to jedna z najtrudniejszych wędrówek w ich życiu.

Piękny

Polska ma tak niewiele wysokich gór, że pasmo Tatr jest traktowane jako skarb narodowy. Z jednej strony jest bardzo ceniona za piękno i dobrze związana z lokalną i narodową historią. Z drugiej strony jednak niezliczona ilość wycieczek szkolnych każdego roku wypełniała swoje ścieżki, co sprawiło, że co roku przechadzano się po nich i trudno było chodzić.

Epik

Mówi się, że od momentu założenia ścieżki, ponad 110 lat temu, ponad sto osób zginęło próbując ją przekroczyć. Główną przyczyną tych wypadków są gwałtowne zmiany pogody i przeludnienie. Siedem lat temu uznano, że najbardziej niebezpieczną częścią byli zapaleni turyści przejeżdżający obok siebie, kiedy byli przywiązani do sieci. Ale nawet dzisiaj, aby przekroczyć tę ścieżkę, powinniście być dobrze przygotowani. Zdecydowanie nie jest to dla słabo zdenerwowanych.

Moja historia wspinaczki na ścieżkę orlika

Dziesięć lat temu przeszedłem część Eagle’s Path, zaczynając na zachodzie kolejką linową. Podążyłem ścieżką na wschód i zszedłem do schroniska górskiego gdzieś pośrodku. Nie wiem do jakiego stopnia użyteczne jest pisanie tutaj wszystkich polskich nazw szczytów i siodełek.

Kiedy ponad dziesięć lat temu chodziłem po niej, najtrudniejsza część była związana z mijaniem zbyt wielu ludzi, którzy, stojąc na półce i trzymając łańcuchy, szli w przeciwnym kierunku. I proszę mi wierzyć, niektórzy ludzie siedzieli jak kozy górskie tu i tam. Dla niektórych może to być przerażające, ale dla mnie denerwujące. I choć widoki były spektakularne i bardzo satysfakcjonujące, nie mogłem w pełni się nimi cieszyć. Myślę, że wspinaczka wysoko powinna dać ci poczucie izolacji i oddalenia i choć jest naprawdę wysoka, to jednak nie ma tam żadnej izolacji.

Jeśli chodzi o kondycję fizyczną uważam, że jest to dość wymagające. Dla kogoś, kto oprócz wędrówek pieszych lub pieszych, poza sprawdzaniem kasyna oferujące darmowe spiny, było to bardzo trudne i trudne. Głównie dlatego, że strome wznosi się w górę i w dół, ale jednocześnie skupiamy się na ścieżce, ponieważ po obu stronach znajdują się głębokie doliny, które zwiększają poczucie bycia wystawionym na działanie siły żywiołów. Jeśli cierpisz na agorafobię, powinieneś pokazać tę drogę i skupić się na innych trekach w Tatrach – które są liczne i spektakularne! A jeśli jesteś również fanem gier komputerowych, ale nadal chcesz wspiąć się na te szczyty, może ćwicz kilka dni wcześniej, aby się przygotować.

W każdym razie, czy kiedykolwiek wyruszyłeś/aś w Polsce na jakąś wędrówkę? Jeśli nie, teraz jest czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *