Schronisko górskie

Jak wybrać buty turystyczne w góry?

Zanim wybierzemy się w góry, należy zaopatrzyć się w dobre buty turystyczne – z tym stwierdzeniem nie będą się spierać ani górscy wyjadacze, ani początkujący, którzy dopiero niepewnie rozglądają się za niewymagającymi szlakami. Wybór butów trekkingowych może przytłoczyć. Niewprawne oko nie dostrzeże podstawowych różnic, a parametry z opisu producenta mogą niewiele takiej osobie powiedzieć. W dzisiejszym tekście opisujemy, na co warto zwrócić uwagę, żeby nie żałować zakupów i cieszyć się wygodnymi butami górskimi.

Buty w góry – warunki, w których będziemy ich używać

Zanim zaczniemy odwiedzać sklepy i przeglądać oferty w internecie, należy odpowiedzieć sobie na pytanie “do czego dokładnie wykorzystywane będzie obuwie?”. Innej wytrzymałości i budowy buta oczekuje GOPRowiec, innej osoba, która odwiedza góry średniej wysokości dwa razy w roku, a innej ktoś, kto od święta wybiera się na spacer szlakiem o najniższym poziomie trudności. Czy będziemy chodzić po górach zimą? A może preferujemy wycieczki górskie latem? Jak wysoko zamierzamy wchodzić? To pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć, żeby kupić optymalnie dopasowane do naszych potrzeb/doświadczenia buty do chodzenia po górach. Dopiero z taką wiedzą zacznijmy przyglądać się konkretnym modelom i porównywać z sobą ich cechy. Na co więc zwrócić uwagę podczas zakupów? Poniżej przestawiamy różnorodne cechy i parametry butów górskich.

Wysokość cholewki

Odpowiednie zabezpieczenie stopy pozwala obniżyć ryzyko kontuzji, o które nietrudno w górach. Z tego powodu producenci oferują buty górskie z wyższą, wzmocnioną cholewką. Warianty wysokie świetnie stabilizują staw skokowy. Zmniejszają również prawdopodobieństwo, że do wnętrza buta dostanie się błoto lub śnieg. Modele z wyższą cholewą polecane są szczególnie na zimowe wyprawy. Nie brakuje jednak “lżejszych” modeli, które dobrze sprawdzają się też latem. Wysoką cholewkę warto wybrać, jeśli planujemy trudniejsze szlaki lub wyższe góry.
Dużą popularnością cieszą się też buty niskie, zwane czasami podejściowymi. Z powodzeniem sprawdzają się w cieplejszych miesiącach – od wiosny do jesieni. Są lekkie, zapewniają dużą swobodę ruchu, ale szybciej przemakają i nie zapewniają tak dużej stabilizacji kostki, co buty wysokie.

Materiał

W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że buty w góry dzieli się na dwie kategorie: buty całoroczne oraz buty trzysezonowe (wiosna, lato, jesień). W każdym z rozwiązań wykorzystuje się nieco inne materiały. Całoroczne buty do chodzenia po górach wyposażone są w specjalne membrany, dzięki którym woda nie przenika do wnętrza obuwia i stopa nie marznie. W takich modelach powszechnie wykorzystuje się skórę nubukową i licową. Często poszczególne elementy wzmacniane są otokami gumowymi. Buty trzy-sezonowe są zdecydowanie lżejsze i przewiewne, ale również te warianty powinny posiadać wodoodporną membranę.

Podeszwa i bieżnik

Te kwestie są szczególnie ważne, bo decydują o dobrej przyczepności do podłoża i zapobiegają ewentualnemu ześlizgiwaniu się. W zależności od producentów, spotkać możemy się z różnymi mieszankami gum i wzorów bieżników. Wyczynowe buty charakteryzują się sztywniejszą podeszwą – akie rozwiązanie idealnie sprawdzi się, jeśli planujemy wycieczki po kamienistych trasach. W przypadku łatwiejszych szlaków możemy zainwestować w nieco bardziej elastyczną podeszwę i będzie ona wystarczająca. Poszukując dobrej jakości gumy, bieżnika i twardości podeszwy, najlepiej skierować się ku znanym producentom. Podczas każdych zakupów koniecznie opiszmy sprzedawcy swoje oczekiwania oraz to, w jakich warunkach planujemy korzystać z butów.

Dodaj komentarz